Oxygen Concentrator 10 Litter
৳ 134500.00 Original price was: ৳ 134500.00.৳ 121000.00Current price is: ৳ 121000.00.
ECG Machine
৳ 55000.00 Original price was: ৳ 55000.00.৳ 42000.00Current price is: ৳ 42000.00.
Topson CPAP Machine
৳ 75000.00 Original price was: ৳ 75000.00.৳ 60000.00Current price is: ৳ 60000.00.
The Best CPAP Machine in Bangladesh
| Brand |
TOPSON
|
| Origin of Place | China |
| Pressure Range (cm H2O) |
30
|
| Operating Mode |
CPAP,AUTO,S,T,S/T,PC,TVAPS
|
| Ramp Rate |
60
|
| Warranty |
ONE YEAR
|
Feel free to Call to Find out About any Product Search Order & Delivery-
Office: +88 02-41000286
Hotline: +88 01713-992472
SKU:
ASL2001580
Categories: BiPAP-CPAP Machine, Healthcare & Medical Product, Healthcare Equipment
Description
Topson CPAP Machine
Topson CPAP Machine (Continuous positive airway pressure) Sleep Apnea is a form of positive airway pressure (PAP) ventilation in which a constant level of pressure greater than atmospheric pressure is continuously applied to the upper respiratory tract of a person. The application of positive pressure may be intended to prevent upper airway collapse, as occurs in obstructive sleep apnea, or to reduce the work of breathing in conditions such as acute decompensated heart failure.
Product Description of Topson CPAP Machine
| Application/Usage | Home, Hospital, Office |
| Mask On/Off Alert | Yes |
| Brand | Topson |
| Pressure Range (cm H2O) | 30 |
| Country of Origin | Made in India |
| Model | SoundSleep |
| Operating Mode | cpap, apap,bipap s, bipap t , bipap s, bipap st |
| Portable | Yes |
| Type | Auto BiPAP |
| Warranty | 1year |
| Weight | 1kg |
| Electrical Supply (Volts/V) | 230 |
What’s in the Box?
- CPAP Machine
- Humidifier
- Mask
- Power Adapter
- Filter
- Hose Pipe
- User Manual
- Carry Bag
CPAP-BiPAP Machine Latest Price in Bangladesh
| Topson Sleep Apnea Device | Price in BD |
| TOPSON CPAP Device | BDT. 60,000 |
| TOPSON BiPAP Device | BDT. 85,000 |
| TEXMED CPAP Device | BDT. 65,000 |
| TEXMED BiPAP Device | BDT. 75,000 |
| VENTMED CPAP Machine | BDT. 70,000 |
| VENTMED BiPAP Machine | BDT. 95,000 |
| BMC CPAP Machine | BDT. 55,000 |
| BMC BIPAP Machine | BDT. 110,000 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 hours ago |
| Importer Name | ALEEF SURGICAL |
Additional information
| brands |
Topson |
|---|---|
| Origin of Palce |
Essembly Germany |
Reviews (0)
Be the first to review “Topson CPAP Machine”
Shipping & Delivery
Shipping & Delivery
Fast Nationwide Delivery
We deliver all over Bangladesh with trusted courier partners.
Delivery Time
Inside Dhaka: 1–3 days
Outside Dhaka: 2–5 days
Shipping Charge
Inside Dhaka: 80 BDT
Outside Dhaka: 130 BDT
Cash on Delivery Available
Order processed within 24 hours.
You may also like…
Auto CPAP Machine
Auto CPAP Machine-Sleep Apnea Device
| Product | Auto CPAP/Sleep Apnea |
| Model No | Yuwell YH-725 |
| Pressure Range | 4 ~ 25 cmH2O |
| Oparate Mode | Self-Adjusting |
| Display | LED 3.5 Inch |
| Data management | Yes |
| Power | 100-240V |
| Pressure Accurecy | ± 5 cmH2O |
Best Price Hospital Beds in Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
CPAP Machine
Sleep Apnea Breathing Device
CPAP Machine/Sleep Apnea Device in Bangladesh
| Brand | Ventmed |
| Modes | CPAP, Auto-Sleep Apnea |
| Pressure Range | 4-20cmH₂O |
| Country of Origin | China |
| Sound level | 36dB |
| Ramp Duration | 0-60min. |
| Humidifier | Yes |
| Dimensions | 28.0 x 14.0 x 9.5mm |
Related products
Accu Chek Instant Test Strip
৳ 1400.00
Rated 1.00 out of 5
The world's best company ROSH has brought this modern quality meter to Bangladesh for better results. Gives accurate results in just 5 seconds with very little blood.
Aleef Surgical delivers the right product at the right price in Bangladesh, so order and take delivery at your home.
Get regular diabetes tests and stay aware and live a healthy life.
ALPK2 Blood Pressure Machine with Stethoscope | Japan
Rated 5.00 out of 5
AP Plus|Blood Glucose Monitoring System
AXON K-80 Hearing Aid Machine
Rated 5.00 out of 5
AXON K-80 Digital Hearing Aid
AXON K-80 Mini Hearing Amplifier in Ear, Sound Amplifier Ear Hearing Aid, Volume Adjustable Clear Hearing| Brand | AXON K-80 |
| Type | Hearing Aid |
| Use For | Unisex |
Foldable & Portable Wheelchair
Palm Check Glucometer
Quick Check Blood Glucose Monitor
Quick Check Diabetes Test Meter
Quick Check Diabetes Glucometer is one of the most popular Glucometers, which has a large display with 200 test results from memory. Work with your healthcare team to design the best care plan. Use of a blood glucose monitor with blood glucose test strips will help provide valuable information to help you control your diabetes
Feel free to call to find out about any product search, Order, & Delivery-
Office: +88 02-41000286
Hotline: +88 01713-992472
ডিজিটাল হিয়ারিং এইড মেশিন
বাংলাদেশে হিয়ারিং এইড মেশিনের দাম:
| Hearing Aids | Price in BD |
| AXON 168 | BDT. 1850 |
| AXON K88 | BDT. 2350 |
| Voice Amplifier Mini | BDT. 7,000 |
| Sony 158 | BDT. 14,500 |
| Sony 115 | BDT. 12500 |
| BTI | BDT. 3800 |
| Rionet | BDT. 5500 |
| Rionet Rechargeable | BDT. 6200 |
| Wilton | BDT. 4000 |
| Semense | BDT. 22,000 |
অফিস: 02-41000286
হটলাইন: 01713-992472


First Aid Kit and Safety
Reviews
There are no reviews yet.