Topson CPAP Machine
৳ 75000.00 Original price was: ৳ 75000.00.৳ 60000.00Current price is: ৳ 60000.00.
The Best CPAP Machine in Bangladesh
| Brand |
TOPSON
|
| Origin of Place | China |
| Pressure Range (cm H2O) |
30
|
| Operating Mode |
CPAP,AUTO,S,T,S/T,PC,TVAPS
|
| Ramp Rate |
60
|
| Warranty |
ONE YEAR
|
Feel free to Call to Find out About any Product Search Order & Delivery-
Office: +88 02-41000286
Hotline: +88 01713-992472
Topson CPAP Machine
Topson CPAP Machine (Continuous positive airway pressure) Sleep Apnea is a form of positive airway pressure (PAP) ventilation in which a constant level of pressure greater than atmospheric pressure is continuously applied to the upper respiratory tract of a person. The application of positive pressure may be intended to prevent upper airway collapse, as occurs in obstructive sleep apnea, or to reduce the work of breathing in conditions such as acute decompensated heart failure.
Product Description of Topson CPAP Machine
| Application/Usage | Home, Hospital, Office |
| Mask On/Off Alert | Yes |
| Brand | Topson |
| Pressure Range (cm H2O) | 30 |
| Country of Origin | Made in India |
| Model | SoundSleep |
| Operating Mode | cpap, apap,bipap s, bipap t , bipap s, bipap st |
| Portable | Yes |
| Type | Auto BiPAP |
| Warranty | 1year |
| Weight | 1kg |
| Electrical Supply (Volts/V) | 230 |
What’s in the Box?
- CPAP Machine
- Humidifier
- Mask
- Power Adapter
- Filter
- Hose Pipe
- User Manual
- Carry Bag
CPAP-BiPAP Machine Latest Price in Bangladesh
| Topson Sleep Apnea Device | Price in BD |
| TOPSON CPAP Device | BDT. 60,000 |
| TOPSON BiPAP Device | BDT. 85,000 |
| TEXMED CPAP Device | BDT. 65,000 |
| TEXMED BiPAP Device | BDT. 75,000 |
| VENTMED CPAP Machine | BDT. 70,000 |
| VENTMED BiPAP Machine | BDT. 95,000 |
| BMC CPAP Machine | BDT. 55,000 |
| BMC BIPAP Machine | BDT. 110,000 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 hours ago |
| Importer Name | ALEEF SURGICAL |
| brands |
Topson |
|---|---|
| Origin of Palce |
Essembly Germany |
You may also like…
Auto CPAP Machine
Auto CPAP Machine-Sleep Apnea Device
| Product | Auto CPAP/Sleep Apnea |
| Model No | Yuwell YH-725 |
| Pressure Range | 4 ~ 25 cmH2O |
| Oparate Mode | Self-Adjusting |
| Display | LED 3.5 Inch |
| Data management | Yes |
| Power | 100-240V |
| Pressure Accurecy | ± 5 cmH2O |
Best Price Hospital Beds in Bangladesh
CPAP Machine
Sleep Apnea Breathing Device
CPAP Machine/Sleep Apnea Device in Bangladesh
| Brand | Ventmed |
| Modes | CPAP, Auto-Sleep Apnea |
| Pressure Range | 4-20cmHâ‚‚O |
| Country of Origin | China |
| Sound level | 36dB |
| Ramp Duration | 0-60min. |
| Humidifier | Yes |
| Dimensions | 28.0 x 14.0 x 9.5mm |
Related products
ALPK2 Blood Pressure Machine with Stethoscope | Japan
AXON K-80 Hearing Aid Machine
AXON K-80Â Digital Hearing Aid
AXON K-80Â Mini Hearing Amplifier in Ear, Sound Amplifier Ear Hearing Aid, Volume Adjustable Clear HearingÂ| Brand | AXON K-80 |
| Type | Hearing Aid |
| Use For | Unisex |
Baby Blood Pressure Machine
| infant BP Machine | Price in BD |
| Item | Infant BP Machine |
| BP Machine Brand | ALPK2-Japan |
| Stethoscope | Made in China |
| Best Price | BDT. 3,280 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 hours ago |
| Sales Category | Wholesale/Supplier |
Chair Back Support Price in Bangladesh
Chair Back Support-Back Rest
As a Result, Tynor Back Rest is a light weight and portable support, which maintains the spine in its neutral position. It is not worn but placed on car seat, chair, bed or floor etc. Feel free to Call to Find out About any Product Search Order & Delivery- Office: +88 02-41000286 Hotline: +88 01713-992472Contour Glucose Test Strips
NovoPen 4 – INSULIN PEN INJECTOR
NovoPen 4 from Novo Nordisk - Insulin Pen
NovoPen® 4 is simple to use with a robust design. It encompasses audible end of dose click, reassuring dose delivery for an accurate insulin delivery. Buy Online or Order Over Phone—Available Delivery all Over Bangladesh Hotline: 01713-992472 (Office) 02-41000286



First Aid Kit and Safety
Reviews
There are no reviews yet.