Ice box-8 Liter
৳ 4200.00 Original price was: ৳ 4200.00.৳ 3800.00Current price is: ৳ 3800.00.
Ice Box 8 Liter Price in Bangladesh
| Ice Box | Price in BD |
| Item Name | Ice Box |
| Product ID | 10922Â |
| Best Price | BDT. 3,800 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 hours ago |
| Supplier Name | Aleef Surgical |
You can Buy Directly from Aleef Surgical Showroom or Order Online
Hotline: 01713-992472
Telephone :02-41000286
Ice box-8 Liter
Ice box-8L Easily transportable for hospital, pathology lab, and household use (frozen food, fish, meat, confectionery, etc.)
Ensure freshness for a long time (at least 12 hours)
Ice Box 8 Liter
Storage: 5kg (Approximate)
Capacity: 8 Litres
Material: 100% Food-grade material
Dimension: Length 33.3cm x Width 24cm x Height 22cm (Approximate)
Product Description of Thermal Box
Ice Box 8 Liter
Storage: 5kg (Approximate)
Capacity: 8 Liters
Material: 100% Food-grade material
Dimension: Length 33.3cm x Width 24cm x Height 22cm
Easily transportable for household use (Frozen food, fish, meat, confectionaries, etc)
Ensure freshness for a long time (12 Hours at least)
Ice Box-8L Price in Bangladesh
| Ice Box | Price in BD |
| Item Name | Ice Box 8L |
| Product ID | 10922Â |
| Best Price | BDT. 3,800 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 hours ago |
| Supplier Name | Aleef Surgical |
You may also like…
18L Vaccine Carrier
35L Vaccine Carrier Box
|
Module No. |
FS-35L |
|
Available Capacity |
35L |
|
Color |
Blue |
|
Cold Life |
Over 24h |
|
Weight |
5.5KG |
|
Ice-packs(Standard) |
4 ice packs (Not Included) |
54 Litre Vaccine Carrier Box
CE-Certification
| Product Name | Â 54L Vaccine Carrier Boxes |
| Brand Name | Henan Phefon |
| Country of Origin | China |
| CE-Certification | Yes |
| Net Weight | 8 kg |
| External Dimension | 615 x 395 x 450 mm |
| Internal Dimension | 525 x 300 x 335mm |
ASL Ice Box
Ice Box price in Bangladesh
| Ice Box | Price in BD |
| 6 Liter Vaccine Carrier | BDT. 7,700 |
| 12 Liter Vaccine Carrier | BDT. 9,800 |
| 18 Liter Vaccine Carrier | BDT. 12,600 |
| 35 Liter Vaccine Carrier | BDT. 16,700 |
| 66 Liter Vaccine Carrier | BDT. 38,000 |
| 5 Liter Ice Box | BDT. 2,900 |
| 8 Liter Ice Box | BDT. 3,800 |
| 11 Liter Ice Box | BDT. 5,200 |
| 18 Liter Ice Box | BDT. 6,800 |
Related products
ASL-Surgical Face Masks, These Surgical Protective Face Masks Feature 4-Ply Construction For Up To 99% Bacteria Filtration.
Blood Lancets
Digital Baby Scale
Digital Tens Therapy Machine
Digital Tens Therapy Machine Best Price in Bangladesh
| Tens Therapy Machine | Price in BD |
| Item Name | Tens Machine |
| Product Model | R C 101I |
| Best Price | BDT. 5,800 |
| Status | In Stock |
| Updated | 1 hours ago |
| Country of Origin | Made In China |
Dulife Plus Air Mattress
Air Mattress/Pneumatic bed
Alternating Pressure Mattress Medical Air Mattress with Inflatable Pad & Electric Pump System for Ulcer Bedsore Prevention and Pressure Sore Treatment-Fits Standard Hospital bedsInfrared Thermometer Forehead
Infrared Thermometer-The Best Price in Bangladesh
Non-Contact for hygienic, non-intrusive use 3 modes to take the Body/Surface/Room temperature Fever alarm will alert you to a temperature of over 38.0 degrees C Last 32 readings are stored in memory Backlit LCD screen, easy to read in a dark room Temperature displayed in either Fahrenheit or Celsius Small and convenient to use Body mode: human body temperature measurement 32°C to 42.9°C. (90°F to 109°F) Screen color changes related to temperature measurement. Order Online or by Phone Hotline: 01713-992472 (Office) 02-41000286On Call EZ Blood Glucose Monitoring System
EZ II
Blood Glucose Monitoring System
Simple, affordable testing for all diabetics The most economical system for regular monitoring Fast test results in only 10 seconds Test with fingertip, forearm, or palm Reliable and accurate results Latest biosensor technology Automatic calibration with code chip
Call For Any Assistance-Office: 02-41000286 Hotline: 01713-992472



First Aid Kit and Safety
Reviews
There are no reviews yet.