Baby Weight Scale – Baby Scale
৳ 4600.00 Original price was: ৳ 4600.00.৳ 3900.00Current price is: ৳ 3900.00.
Baby Weight Scale – Baby Scale – Infant Scale
Babies should be weighed naked : wrap them in a blanket or other covering until weighing. Older children should be weighed with minimal clothing. If it is socially unacceptable to undress the child, remove as much clothing as possible
Buy Online or Order Over Phone—Available Delivery all Over Bangladesh
Hotline: 01713-992472 (Office) 02-41000286
Baby Weight Scale – Baby Scale
Baby Weight Scale is Dial setting to zero using the adjustment knob on base of platform.
- Step on scale until weight is indicated on dial. Step off scale and allow the dial to stabilize.
- If dail dose not return to zero, readjust dail setting to zero and repeat the weighing cysles.
Overview
- Colorful design.Â
- Anti-slip granules/stripe leather cover.
- Bearing cover and the base pan is made of cold rolled steel plate processing.
- Using non-slip rubber mat base, make products to be waterproof.
- Overall use metal shell, decorative plating, Â imitation leather pads.
- high precision gauge sensor for accurate weighing .
- Good quality and competitive price .
- Steel structure ,non-slip plastic cover .
- High-grade ABS plastic housing, simple operation, no plug-in and battery
- For home / hospital / gifts use
Products Specifications of Baby Scale
| Item Type | Manual Baby Weight Scale |
| Color | as show as the picture |
| Rated Load | 20kg |
| Accuracy | 100g |
| Display | Mechanical Dial |
| Unit | kg |
| G.W. | 4kg |
| N.W. | 3.5kg |
| Category | Medical Device |
| Material | ABS+S.S |
| Measuring type | Manual Baby Scale |
| Product Size | 54.5*34.5*13.5cm |
| Origin | Made in China |
Q: How to Use Manual Baby Scale ?Â
- Adjust dial setting to zero using the adjustment knob on base of platform.
- Step on scale until weight is indicated on dial. Step off scale and allow the dial to stabilize.
- If dail dose not return to zero, readjust dail setting to zero and repeat the weighing cysles.
Q: Manual Baby Scale Weighing suggestions
- Place scale on hard surface.
- Weigh BABY at the same time each day.
- Distribute BABY weigh evenly on the scale.
Q: How do you weigh an infant?
Buy Baby Scale Aleefsurgical.com in Bangladesh
Related products
ASL-Surgical Face Masks, These Surgical Protective Face Masks Feature 4-Ply Construction For Up To 99% Bacteria Filtration.
Cold Box
All Kinds of Cold Box-Ice Box Price in Bangladesh
| Ice Box | Price in BD |
| Item | Cold Box-Vaccine Carrier |
| 6 Liter | BDT. 7,700 |
| 12 Liter | BDT. 9,800 |
| 18 Liter | BDT. 12,600 |
| 35 Liter | BDT. 16,700 |
| 66 Liters | BDT. 38,000 |
Commode Chair With Lid SM Blue
Sorry, These Chairs are Sold OutÂ
Commode plastic Chair With Lid SM Blue Attractive design High quality product Durable product Color: As given picture.Contour TS Glucometer
Dulife Plus Air Mattress
Air Mattress/Pneumatic bed
Alternating Pressure Mattress Medical Air Mattress with Inflatable Pad & Electric Pump System for Ulcer Bedsore Prevention and Pressure Sore Treatment-Fits Standard Hospital bedsOn Call EZ Blood Glucose Monitoring System
EZ II
Blood Glucose Monitoring System
Simple, affordable testing for all diabetics The most economical system for regular monitoring Fast test results in only 10 seconds Test with fingertip, forearm, or palm Reliable and accurate results Latest biosensor technology Automatic calibration with code chip
Call For Any Assistance-Office: 02-41000286 Hotline: 01713-992472Patient Monitor
Patient Monitor-Multi Parameter
Patient Monitor Multi Parameter Monitoring of parameters of ECG, RESP, NIBP, SpO2, PR and TEMP.| Patient Monitor | Price in BD |
| Item | Patient Monitor |
| Brand | Individual |
| Best Price | Tk. 40,000 |
| Product ID | 5703 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 hours ago |
| Display | 7 or 8 Inch LED Display |
| Origin | Made in China |
| Weight | 1.5 KG |
| Product Size | 210mmX185mmX100mm |



First Aid Kit and Safety
Reviews
There are no reviews yet.