35L Vaccine Carrier Box
৳ 18000.00 Original price was: ৳ 18000.00.৳ 16200.00Current price is: ৳ 16200.00.
Phefon 35L Vaccine Carrier Box – Cooler Box Best Price in Bangladesh
|
Module No.
|
FS-35L
|
|
Available Capacity
|
35L
|
|
Color
|
Blue
|
|
Cold Life
|
Over 24h
|
|
Weight
|
5.5KG
|
|
Ice-packs(Standard)
|
4 ice packs (Not Included)
|
You can Buy Directly from Aleef Surgical Showroom or Order Online/RFQ
Hotline: 01713-992472
Telephone :02-41000286
35L Vaccine Carrier Box – Cooler Box
Our 35L blood vaccine insulation cooler box keeps 2- 8 °C with a lock is of high quality, and has a good price, and high comprehensive cost performance. Once launched, they have received extensive attention from the market. Of course, a customized product is available
ALEEF SURGICAL provides the best quality Ice Box – Vaccine Carrier – Ice Box-Specimen Transport and Cooler Box at affordable prices in Bangladesh. Since 2001, Supplying to Government/Private Organizations, Pharmaceutical Companies, and Various Health Organizations Since 2001.
Product Description:
|
Module No.
|
FS-35L
|
|
Available Caplacity
|
35L
|
|
Color
|
Blue
|
|
Cold Life
|
Over 24h
|
|
Weight
|
5.5KG
|
|
Ice-packs(Standard)
|
4 ice packs (Not Included)
|
- Made of PP, non-toxic harmless, anti UV, and not fade.
- Foaming by CFC free PU, without any chemical material, can protect the environment.
- Fixed ice pack makes partition storage space. It’s more convenient for operation.
- You can carry it by the handle on the lid.
- With the good performance of the sealing ring, it can keep the cold life more efficient.
Product Information:
| Place of Origin: | Henan, China | Brand Name: | Phefon |
| Model Number: | FS-35L | Material: | PE |
| Use: | CANS | Feature: | Waterproof, insulated, Thermal |
| Color: | Blue & grey handles | Usage: | Vaccine/Medical/Specimen cold transportation |
| Available Capacity: | 35L | Raw Material: | PE & PP |
| Insulation layer: | PU(Polyurethane) foam CFC free | External Dimension: | 570*305*365 mm |
| Internal Dimension: | 475*245*270 mm | Certificate: | CE,ISO 9001,ISO 14001, ISO 45001 |
| Packing: | 1 Unit/Carton | Coolant Ice Pack: | Supplied |
35L Vaccine Carrier Box Price in Bangladesh
| 35L Cooler Box | Price in BD |
| Item Name | Vaccine Carrier |
| Product ID | 10343 |
| Best Price | BDT. 16,200 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 hours ago |
| Origin | Made in China |
2 reviews for 35L Vaccine Carrier Box
You may also like…
18L Vaccine Carrier
54 Litre Vaccine Carrier Box
CE-Certification
| Product Name | 54L Vaccine Carrier Boxes |
| Brand Name | Henan Phefon |
| Country of Origin | China |
| CE-Certification | Yes |
| Net Weight | 8 kg |
| External Dimension | 615 x 395 x 450 mm |
| Internal Dimension | 525 x 300 x 335mm |
ASL Ice Box
Ice Box price in Bangladesh
| Ice Box | Price in BD |
| 6 Liter Vaccine Carrier | BDT. 7,700 |
| 12 Liter Vaccine Carrier | BDT. 9,800 |
| 18 Liter Vaccine Carrier | BDT. 12,600 |
| 35 Liter Vaccine Carrier | BDT. 16,700 |
| 66 Liter Vaccine Carrier | BDT. 38,000 |
| 5 Liter Ice Box | BDT. 2,900 |
| 8 Liter Ice Box | BDT. 3,800 |
| 11 Liter Ice Box | BDT. 5,200 |
| 18 Liter Ice Box | BDT. 6,800 |
Phefon 12L Vaccine Carrier Box Price in Bangladesh
|
Module No. |
FS-12L |
|
Available Capacity |
12L |
|
Color |
Blue |
|
Cold Life |
Over 48h |
|
Weight |
3.5KG |
|
Ice-packs(Standard) |
4 ice packs (not included) |
Related products
ASL Patient Bed (Examination) Stainless Steel
Baby Weight Scale – Baby Scale
Baby Weight Scale - Baby Scale - Infant Scale
Babies should be weighed naked : wrap them in a blanket or other covering until weighing. Older children should be weighed with minimal clothing. If it is socially unacceptable to undress the child, remove as much clothing as possible Buy Online or Order Over Phone—Available Delivery all Over Bangladesh Hotline: 01713-992472 (Office) 02-41000286Blood Glucose Meter NTI
- ১০ টি স্ট্রিপ ও নিডেল
- ১ টি পেনলেট
- মেশিন ১ টি
- কাভার বক্স ১ টি
- লাইফ টাইম রিপ্লেসমেন্ট গ্যারান্টি
Blood Lancets
Digital Tens Therapy Machine
Digital Tens Therapy Machine Best Price in Bangladesh
| Tens Therapy Machine | Price in BD |
| Item Name | Tens Machine |
| Product Model | R C 101I |
| Best Price | BDT. 5,800 |
| Status | In Stock |
| Updated | 1 hours ago |
| Country of Origin | Made In China |
GlucoSure AutoCode Blood Glucose Monitoring System
GlucoSure AutoCode is an unique autocoding blood glucose monitoring system that automatically selects the best calibration every time a test strip is inserted. Calibration error is often the leading cause of innacurate readings. GlucoSure AutoCode eliminates calibration errors and makes testing simpler. No more code card or button-press code selection is required. Feel free to Call to Find out About any Product Search Order & Delivery- Office: +88 02-41000286 Hotline: +88 01713-992472


First Aid Kit and Safety
Md Sakil Ahmed –
This Products is Excellent Service. Working is Very Good.
Top Up 36,824.52 USDC ⇒⇒ graph.org/Transfer-04-13-6?hs=24ccc50ffbd7d1f86c4815298d5e8713& –
sbjsz1