18L Vaccine Carrier
৳ 14000.00 Original price was: ৳ 14000.00.৳ 12600.00Current price is: ৳ 12600.00.
18L vaccine carrier box price in Bangladesh
|
Module No.
|
FS-18L
|
|
Available Capacity
|
18L
|
|
Color
|
Blue
|
|
Cold Life
|
Over 24h
|
|
Weight
|
3.5KG
|
|
Ice-packs(Standard)
|
4 Pcs (Not Included)
|
You can Buy Directly from Aleef Surgical Showroom or Order Online/RFQ
- Hotline: 01713-992472
- Telephone: 02-41000286
18L Vaccine Carrier Ice Box
18L vaccine carrier box with a temperature display, considering the latest industry demands and meeting the highest quality and safety measures to ensure long-lasting support, durability, and efficient performance. They are used in daily routine manufacturing and production and are essential for all industries. Predominantly used in medical laboratories, baby food, and any laboratory that requires cold samples.
ALEEF SURGICAL IN BANGLADESH has been supplying the best quality Ice Box-Vaccine Carrier Box to Government/Private Institutions and various Health Care Providers, including Pharmaceutical Companies, at a fair price since 2001.
Cooler Box Displays the temperature of the vaccine/specimen storage box. This is the best cooler box in the world. It is manufactured using advanced technology. 18L Medicine Cooler Box for Vaccines/Laboratory with Temperature Display is the result of high-end technology.
Product Information:
| Place of Origin: | Henan, China | Brand Name: | Phefon |
| Model Number: | FS-18L | Material: | PE |
| Use: | CANS | Feature: | Waterproof, insulated, Thermal |
| Color: | Blue & grey handles | Usage: | Vaccine/Medical/Specimen cold transportation |
| Available Capacity: | 18 L | Raw Material: | PE & PP |
| Insulation layer: | PU(Polyurethane) foam CFC-free | External Dimension: | 425*262*305 mm |
| Internal Dimension: | 365*205*244 mm | Certificate: | CE, ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 |
| Packing: | 2 Units/Carton | Coolant Ice Pack: | Supplied |
Product Description:
|
Module No.
|
FS-18L
|
|
Available Capacity
|
18L
|
|
Color
|
Blue
|
|
Cold Life
|
Over 24h
|
|
Weight
|
3.5KG
|
|
Ice-packs(Standard)
|
4 Pcs (Not Included)
|
18L Cooler Box-Vaccine Carrier Price in Bangladesh
| 18L Cooler Box | Price in BD |
| Item Name | Vaccine Carrier |
| Product ID | 10332 |
| Best Price | BDT. 12,600 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 hours ago |
| Brand & Capability | Phepon-18L |
5 reviews for 18L Vaccine Carrier
You may also like…
54 Litre Vaccine Carrier Box
CE-Certification
| Product Name | 54L Vaccine Carrier Boxes |
| Brand Name | Henan Phefon |
| Country of Origin | China |
| CE-Certification | Yes |
| Net Weight | 8 kg |
| External Dimension | 615 x 395 x 450 mm |
| Internal Dimension | 525 x 300 x 335mm |
ASL Ice Box
Ice Box price in Bangladesh
| Ice Box | Price in BD |
| 6 Liter Vaccine Carrier | BDT. 7,700 |
| 12 Liter Vaccine Carrier | BDT. 9,800 |
| 18 Liter Vaccine Carrier | BDT. 12,600 |
| 35 Liter Vaccine Carrier | BDT. 16,700 |
| 66 Liter Vaccine Carrier | BDT. 38,000 |
| 5 Liter Ice Box | BDT. 2,900 |
| 8 Liter Ice Box | BDT. 3,800 |
| 11 Liter Ice Box | BDT. 5,200 |
| 18 Liter Ice Box | BDT. 6,800 |
ICE Pack for Cold Box
Ice Pack for Cold Box Price in Bangladesh
| Ice Pack for Cold Box | Price in BD |
| Item | Ice Pack for Cold Box |
| Brand | ASL |
| Best Price | Tk. 480 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 Hours Ago |
| Minimum Order | 100 Pcs |
| Ice Pack Type | Include Gel |
Phefon 12L Vaccine Carrier Box Price in Bangladesh
|
Module No. |
FS-12L |
|
Available Capacity |
12L |
|
Color |
Blue |
|
Cold Life |
Over 48h |
|
Weight |
3.5KG |
|
Ice-packs(Standard) |
4 ice packs (not included) |
Related products
ASL-Surgical Face Masks, These Surgical Protective Face Masks Feature 4-Ply Construction For Up To 99% Bacteria Filtration.
Blood Glucose Meter NTI
- ১০ টি স্ট্রিপ ও নিডেল
- ১ টি পেনলেট
- মেশিন ১ টি
- কাভার বক্স ১ টি
- লাইফ টাইম রিপ্লেসমেন্ট গ্যারান্টি
Commode Chair With Lid SM Blue
Sorry, These Chairs are Sold Out
Commode plastic Chair With Lid SM Blue Attractive design High quality product Durable product Color: As given picture.Dulife Plus Air Mattress
Air Mattress/Pneumatic bed
Alternating Pressure Mattress Medical Air Mattress with Inflatable Pad & Electric Pump System for Ulcer Bedsore Prevention and Pressure Sore Treatment-Fits Standard Hospital bedsGlucoSure AutoCode Blood Glucose Monitoring System
GlucoSure AutoCode is an unique autocoding blood glucose monitoring system that automatically selects the best calibration every time a test strip is inserted. Calibration error is often the leading cause of innacurate readings. GlucoSure AutoCode eliminates calibration errors and makes testing simpler. No more code card or button-press code selection is required. Feel free to Call to Find out About any Product Search Order & Delivery- Office: +88 02-41000286 Hotline: +88 01713-992472


First Aid Kit and Safety
Dr. Sadman –
This is the first box I’ve seen that provides cooling support for up to 70 hours. This is Best Product .
Nazrul Islam –
Perfect Product
Moni –
Best Quality Product
Dr. Bosnia Mondol –
Fairly Good
JIM –
Excellent Quality, Tthanks-Aleef Surgical