Phefon 6L Medical Cold Box
৳ 8500.00 Original price was: ৳ 8500.00.৳ 7700.00Current price is: ৳ 7700.00.
6L Medical Cooler Box for Ice storage Transportation Box
Brand: Phefon
External Dimension: 340x234x275mm
Internal Dimension: 235x145x170mm
Cold Life(at 43℃: 48hours
Insulation Thickness: ≥40mm
Country of Origin: Made in China
You can Buy Directly from Aleef Surgical Showroom or Order Online/RFQ
Hotline: 01713-992472
Telephone :02-41000286
Phefon 6L Medical Cold Box
Phefon 6L Medical Cold Box The outer shell and liner are made of PP.
Non-toxic and environmentally friendly, anti-UV and durable, and the quality is excellent.
Ice boxes of the same design are available in different sizes. There are 12L, 18L and 35L.
This cold box is mainly used for short-distance storage and transportation of semen, as well as for transporting vaccines and drugs. The cooler is adequately foamed with polyurethane (PU) and has a large capacity with ice packs providing cooling power.
The portable cooling box features a double ABS buckle, with built-in metal hinges, more durable and safe.
Product Description:
| Cold chain type | Standard Ice box |
| Model No. | FS-6L |
| Available Capacity | 2.2L |
| Weight Fully Loaded | 4.7kg |
| Weight Empty | 2.3kg |
| External Surface material | PP |
| Internal lining material | PP |
| Insulation material | Foamed by CFC free Polyurethane(PU) |
| Insulation Thickness | ≥40mm |
| External Dimension | 340x234x275mm |
| Internal Dimension | 235x145x170mm |
| Vaccine Storage Dimension | 167x77x170mm |
| Lid Type & Fixings | Unremovable |
| No.of Ice Packs Required | 6(0.4L) |
| Ice Pack Type | 4 Pcs (Not Included) |
| Cold Life(at 43℃) | 48hours |
| Quantity/Carton | 4 |
| Gross Weight per Carton | 11kg |
| Carton dimension(cm) | 66x47x28cm |
6L Medical Cold Box Price in Bangladesh
ICE Box |
Price in BD |
| Item Name | Vaccine Carrier |
| Product ID | 10352 |
| Best Price | BDT. 7,700 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 hours ago |
You may also like…
18L Vaccine Carrier
35L Vaccine Carrier Box
|
Module No. |
FS-35L |
|
Available Capacity |
35L |
|
Color |
Blue |
|
Cold Life |
Over 24h |
|
Weight |
5.5KG |
|
Ice-packs(Standard) |
4 ice packs (Not Included) |
54 Litre Vaccine Carrier Box
CE-Certification
| Product Name | 54L Vaccine Carrier Boxes |
| Brand Name | Henan Phefon |
| Country of Origin | China |
| CE-Certification | Yes |
| Net Weight | 8 kg |
| External Dimension | 615 x 395 x 450 mm |
| Internal Dimension | 525 x 300 x 335mm |
ICE Pack for Cold Box
Ice Pack for Cold Box Price in Bangladesh
| Ice Pack for Cold Box | Price in BD |
| Item | Ice Pack for Cold Box |
| Brand | ASL |
| Best Price | Tk. 480 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 Hours Ago |
| Minimum Order | 100 Pcs |
| Ice Pack Type | Include Gel |
Phefon 12L Vaccine Carrier Box Price in Bangladesh
|
Module No. |
FS-12L |
|
Available Capacity |
12L |
|
Color |
Blue |
|
Cold Life |
Over 48h |
|
Weight |
3.5KG |
|
Ice-packs(Standard) |
4 ice packs (not included) |
Related products
Aluminum First Aid Box-Durable, Portable & Safe Storage for Emergency Supplies
Aluminum First Aid Box - Strong, Safe & Reliable
Durable Aluminum Build: Strong, rust-proof, and long-lasting. Portable & Lightweight: Easy to carry anywhere. Spacious Compartments: Keeps medications and supplies organized. Secure Lock System: Protects contents from dust, moisture, and unauthorized access. Professional Design: Suitable for clinics, workplaces, and personal use.Blood Lancets
Cold Box
All Kinds of Cold Box-Ice Box Price in Bangladesh
| Ice Box | Price in BD |
| Item | Cold Box-Vaccine Carrier |
| 6 Liter | BDT. 7,700 |
| 12 Liter | BDT. 9,800 |
| 18 Liter | BDT. 12,600 |
| 35 Liter | BDT. 16,700 |
| 66 Liters | BDT. 38,000 |
GlucoSure AutoCode Blood Glucose Monitoring System
GlucoSure AutoCode is an unique autocoding blood glucose monitoring system that automatically selects the best calibration every time a test strip is inserted. Calibration error is often the leading cause of innacurate readings. GlucoSure AutoCode eliminates calibration errors and makes testing simpler. No more code card or button-press code selection is required. Feel free to Call to Find out About any Product Search Order & Delivery- Office: +88 02-41000286 Hotline: +88 01713-992472
Patient Monitor
Patient Monitor-Multi Parameter
Patient Monitor Multi Parameter Monitoring of parameters of ECG, RESP, NIBP, SpO2, PR and TEMP.| Patient Monitor | Price in BD |
| Item | Patient Monitor |
| Brand | Individual |
| Best Price | Tk. 40,000 |
| Product ID | 5703 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 hours ago |
| Display | 7 or 8 Inch LED Display |
| Origin | Made in China |
| Weight | 1.5 KG |
| Product Size | 210mmX185mmX100mm |
Quick Check Blood Glucose Monitor
Wrist Blood Pressure Monitor LD-735
- Large LCD Display-Easy to read large display.
- Multi-functional Displays-IHB and WHO indicator, blood pressure value, the pulse rate and the irregularities of the heartbeat all would be displayed on the screen.
- High Quality-Listed company products, FDA approved Easy to Portable-blood pressure meter model mini, easy to carry any place.


First Aid Kit and Safety
Reviews
There are no reviews yet.