Phefon 6L Medical Cold Box
৳ 8500.00 Original price was: ৳ 8500.00.৳ 7700.00Current price is: ৳ 7700.00.
6L Medical Cooler Box for Ice storage Transportation Box
Brand: Phefon
External Dimension: 340x234x275mm
Internal Dimension: 235x145x170mm
Cold Life(at 43℃: 48hours
Insulation Thickness: ≥40mm
Country of Origin: Made in China
You can Buy Directly from Aleef Surgical Showroom or Order Online/RFQ
Hotline: 01713-992472
Telephone :02-41000286
Phefon 6L Medical Cold Box
Phefon 6L Medical Cold Box The outer shell and liner are made of PP.
Non-toxic and environmentally friendly, anti-UV and durable, and the quality is excellent.
Ice boxes of the same design are available in different sizes. There are 12L, 18L and 35L.
This cold box is mainly used for short-distance storage and transportation of semen, as well as for transporting vaccines and drugs. The cooler is adequately foamed with polyurethane (PU) and has a large capacity with ice packs providing cooling power.
The portable cooling box features a double ABS buckle, with built-in metal hinges, more durable and safe.
Product Description:
| Cold chain type | Standard Ice box |
| Model No. | FS-6L |
| Available Capacity | 2.2L |
| Weight Fully Loaded | 4.7kg |
| Weight Empty | 2.3kg |
| External Surface material | PP |
| Internal lining material | PP |
| Insulation material | Foamed by CFC free Polyurethane(PU) |
| Insulation Thickness | ≥40mm |
| External Dimension | 340x234x275mm |
| Internal Dimension | 235x145x170mm |
| Vaccine Storage Dimension | 167x77x170mm |
| Lid Type & Fixings | Unremovable |
| No.of Ice Packs Required | 6(0.4L) |
| Ice Pack Type | 4 Pcs (Not Included) |
| Cold Life(at 43℃) | 48hours |
| Quantity/Carton | 4 |
| Gross Weight per Carton | 11kg |
| Carton dimension(cm) | 66x47x28cm |
6L Medical Cold Box Price in Bangladesh
ICE Box |
Price in BD |
| Item Name | Vaccine Carrier |
| Product ID | 10352 |
| Best Price | BDT. 7,700 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 hours ago |
You may also like…
18L Vaccine Carrier
35L Vaccine Carrier Box
|
Module No. |
FS-35L |
|
Available Capacity |
35L |
|
Color |
Blue |
|
Cold Life |
Over 24h |
|
Weight |
5.5KG |
|
Ice-packs(Standard) |
4 ice packs (Not Included) |
54 Litre Vaccine Carrier Box
CE-Certification
| Product Name | 54L Vaccine Carrier Boxes |
| Brand Name | Henan Phefon |
| Country of Origin | China |
| CE-Certification | Yes |
| Net Weight | 8 kg |
| External Dimension | 615 x 395 x 450 mm |
| Internal Dimension | 525 x 300 x 335mm |
ICE Pack for Cold Box
Ice Pack for Cold Box Price in Bangladesh
| Ice Pack for Cold Box | Price in BD |
| Item | Ice Pack for Cold Box |
| Brand | ASL |
| Best Price | Tk. 480 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 Hours Ago |
| Minimum Order | 100 Pcs |
| Ice Pack Type | Include Gel |
Phefon 12L Vaccine Carrier Box Price in Bangladesh
|
Module No. |
FS-12L |
|
Available Capacity |
12L |
|
Color |
Blue |
|
Cold Life |
Over 48h |
|
Weight |
3.5KG |
|
Ice-packs(Standard) |
4 ice packs (not included) |
Related products
ASL Patient Bed (Examination) Stainless Steel
Baby Weight Scale – Baby Scale
Baby Weight Scale - Baby Scale - Infant Scale
Babies should be weighed naked : wrap them in a blanket or other covering until weighing. Older children should be weighed with minimal clothing. If it is socially unacceptable to undress the child, remove as much clothing as possible Buy Online or Order Over Phone—Available Delivery all Over Bangladesh Hotline: 01713-992472 (Office) 02-41000286Blood Lancets
Contour TS Glucometer
Digital Tens Therapy Machine
Digital Tens Therapy Machine Best Price in Bangladesh
| Tens Therapy Machine | Price in BD |
| Item Name | Tens Machine |
| Product Model | R C 101I |
| Best Price | BDT. 5,800 |
| Status | In Stock |
| Updated | 1 hours ago |
| Country of Origin | Made In China |
Otoscope-Penlight
Diagnostic Pen Otoscope Set
Result Medical Otoscope Kit Ear Scope with Lights Endoscope Diagnostic Medical Instrument Otoscope Tips Inspect Ear for Children, Adults, Doctors, Veterinary, Pets Screening.
Call for any Assistance & to get Emergency Delivery +88 01713-992472 Click the Office Address


First Aid Kit and Safety
Reviews
There are no reviews yet.