The Best Medical Air Mattress
৳ 18000.00 Original price was: ৳ 18000.00.৳ 15700.00Current price is: ৳ 15700.00.
The Best Medical Air Mattress Price in Bangladesh
| Air Beds | Price in Bangladesh |
| Product Name | Air Mattress |
| Product ID | 9857 |
| Price | BDT. 15,700 |
| Updated | 5 hours ago |
| Status | In Stock |
| Supplier Name | ALEEF SURGICAL |
You can Buy Directly from Aleef Surgical Showroom or Order Online
Hotline: 01713-992472 (Office) :02-41000286
The Best Medical Air Mattress
The Best medical Air Mattress is suitable for those who have difficulty sitting, cannot sit, or are bedridden for a long time.
Due to prolonged bed rest, blood flow to the back and lower back is reduced, leading to congestion in these areas. Many people experience bone loss due to excess body weight, which can lead to bone loss and infection.
There may be severe pain and stiffness in the lower back.
Experienced doctors in Bangladesh always advise such patients to use jet medical air mattresses or pneumatic beds. It reduces the risk of any type of infection in the patient’s back and waist.
This excellent medical air beds/Pneumatic Beds has air chambers so that it can be inflated or deflated as desired. You can inflate it with air by keeping it in the right position. Medical air beds have a powerful pump through which air is pumped into the bed. There is no problem in using these types of air beds as they will inflate in just a few minutes.
These air beds are widely used in homes, offices, hospitals, and nursing centers.
Aleef Surgical in Bangladesh supplies the highest quality medical air beds, hospital beds, stretchers, wheelchairs, and other medical equipment all over Bangladesh. You can pick it up directly from the Aleef Surgical showroom or order online and get it delivery to your home. Such a facility is available only from Aleef Surgical
Product Description of Medical Bed
| Brand Name | YuWell, Best Care |
| Material | Medical grade PVC, Non Toxic |
| Air Bed Type | Air Jet Style |
| Power | 12V |
| Outer Air Presser | >= 14kpa |
| Outer Flow | >= 5L/min |
| Working Mode | Random |
| Size | 200 x 90 x 9 cm (L x W x H) |
| Thickness | 3.5 mm |
| Weight User Weight | 220kg (Approx) |
| Product Weight | 10.5 kg |
| Power Supply | 220-240 Volts |
| Number of Tube | 22-S |
| Product Origin | Made In China |
| Compressor Warranty | 2 Years |
Benefits of Air Jet Medical Air Beds
Air Mattresses mostly use automatic filling and anti-detritus/bedsore-releasing systems from the pump. This therapy system is designed for those with superficially established pressure sores or existing tissue damage or assessed as being at low risk or moderate risk. Very high risk of developing pressure sores. It can provide pressure relief through continuous movement. It has proven to be clinically beneficial and appropriate for all healthcare environments. It is used for clean bed rest.
The Best Medical Air Mattress Price in Bangladesh
| Air Beds | Price in Bangladesh |
| Product Name | Air Mattress |
| Product ID | 9857 |
| Price | BDT. 15,700 |
| Updated | 5 hours ago |
| Status | In Stock |
| Supplier Name | ALEEF SURGICAL |
| Weight | 9 kg |
|---|
You may also like…
FOGG Medical Air Mattress Best in Bangladesh
IML Air Mattress
IML Air Mattress/Pneumatic Bed
The air mattress is suitable for patients to prevent bed sores as it supports pressure points so the bed does not stick to the back.- Brand Name: IML
- Origin: China
- Warranty: Only Compressor 2 Years
Medical Air Mattress-Pneumatic Bed Best in Bangladesh
Medtech Air Mattress
Medtech Air Mattress
Air Mattresses are designed to prevent pressure ulcers (also known as bed sores). Pressure sores occur when individuals spend long periods in the same position. It typically occurs in those with restricted mobility and/or poor skin integrity.- Brand: Medtech Air Mattress
- Country of Origin: MEDTECH LIFE PVT. LTD (INDIA)
Related products
Accu Chek Instant S Blood Glucose Meter
Accu Chek Instant Glucometer
The New Accu-Chek Instant S Blood Glucose meter has a simple one-button operation that gives accurate results in approximately four seconds. Thus, it provides visual reassurance on large display LCD that can be personalized to meet your targets. Accu-Chek Instant S Blood Glucose Meter with 10 Test Strip Free has high standards of accuracy. The easy-edge test strip has a large dosing window. Feel free to Call to Find out About any Product Search Order & Delivery- Office: +88 02-41000286 Hotline: +88 01713-992472Accu-Chek Performa 100 Test Strips
ACCU-CHEK Performa Blood Glucose Test Strips
The Accu-Chek Performa Strips Glucometer kit includes Accu-Chek Performa, 100 test strips, an English manual with an expiry date, and a very comfortable case. Pack Size: (50x2) 100 Pcs Per Box Feel free to Call to Find out About any Product Search Order & Delivery- Office: +88 02-41000286 Hotline: +88 01713-992472BIONIME Test Strip GS-100
Chair Back Support Price in Bangladesh
Chair Back Support-Back Rest
As a Result, Tynor Back Rest is a light weight and portable support, which maintains the spine in its neutral position. It is not worn but placed on car seat, chair, bed or floor etc. Feel free to Call to Find out About any Product Search Order & Delivery- Office: +88 02-41000286 Hotline: +88 01713-992472Quick Check Blood Glucose Monitor
Sleeping Wheelchair
Wheelchair
Original Phoenix wheelchair is self-propelled, strong and durable, high quality guarantee
Sturdy steel frame - Made of high-quality materials for durability and strength. Comfortable seat and backrest - Padded and breathable for long-term use. Seat made of durable, strong and black rexine. Foldable and lightweight - Easily foldable for storage and transport. Smooth-rolling wheels - High-quality wheels ensure easy movement on a variety of surfaces. Adjustable footrest - Designed for extra comfort and support. Easy-to-use brakes - Ensure safety and control at all times. Place of origin: Made in China Chair weight: 16 kg (approx.) Load capacity: 180 kg (approx.)ডিজিটাল হিয়ারিং এইড মেশিন
বাংলাদেশে হিয়ারিং এইড মেশিনের দাম:
| Hearing Aids | Price in BD |
| AXON 168 | BDT. 1850 |
| AXON K88 | BDT. 2350 |
| Voice Amplifier Mini | BDT. 7,000 |
| Sony 158 | BDT. 14,500 |
| Sony 115 | BDT. 12500 |
| BTI | BDT. 3800 |
| Rionet | BDT. 5500 |
| Rionet Rechargeable | BDT. 6200 |
| Wilton | BDT. 4000 |
| Semense | BDT. 22,000 |



First Aid Kit and Safety
Reviews
There are no reviews yet.