Buy Authentic MEDTECH Digital BP Monitor in Bangladesh
৳ 2500.00 Original price was: ৳ 2500.00.৳ 2200.00Current price is: ৳ 2200.00.
NISSEI-1 Rechargeable Digital Blood Pressure Machine
৳ 3500.00 Original price was: ৳ 3500.00.৳ 2800.00Current price is: ৳ 2800.00.
Microlife Digital Blood Pressure Monitor
৳ 2800.00 Original price was: ৳ 2800.00.৳ 2550.00Current price is: ৳ 2550.00.
Microlife Digital BP Machine
Microlife BP A2Â Classic comes with a memory that captures your last 30 measurement values so you can easily track your results over time and see changes you have made. In addition, the monitor determines an average from the last readings.
Buy Online or Order Over Phone—Available Delivery all Over Bangladesh
Hotline: 01713-992472 (Office) 02-41000286
SKU:
ASL2001245
Categories: Blood Pressure Machine, Healthcare & Medical Product, Healthcare Equipment, Medical Devices
Description
Microlife blood pressure(BP)machine For measure hypertension
Microlife Digital BP Machine is a Fully Automatic Medical Device.
Conical cuff shape is suitable for all common arm sizes. The device has an arm movement indicator, low battery indicator, and cuff check indicator. Supplied with textile storage pouch, 4xAA alkaline batteries, BP diary and M-L cuff (22-42cm).
Product Descriptions of Microlife Digital BP Machine
| Model | Microlife BP A2 Classic Blood Pressure Monitor |
| Measurement Site | Upper arm |
| Measurement Method | Oscillometric, corresponding to Korotkoff method: Phase I systolic, Phase V diastolic |
| Blood Pressure Measurement Range | 19 – 280 mmHg – blood pressure |
| Operating Conditions | 10 – 40 °C / 50 – 104 °F 15 – 95 % relative maximum humidity |
| Cuff pressure display range | 0 – 299 mmHg |
| Resolution | 1 mmHg |
| Static accuracy | Pressure within ± 3 mmHg |
| Pulse accuracy | ± 5 % of the readout value |
| Voltage source | 4 x 1.5 V alkaline batteries; size AA Mains adapter DC 6V, 600 mA (optional), EU plug included |
| Weight | 340 g (including batteries) |
| Dimensions | 135.5 x 82 x 57 mm |
Q: Which blood pressure machine is best in Bangladesh ?
Microlife – the best-in-class blood pressure monitor in Bangladesh.
Q: What is the price of digital pressure machine?
Best Blood Pressure Machine Price List in Bangladesh (BD) in 2022 & February, 2023
| Blood Pressure Machine Model | Price in BD |
|---|---|
| ALPK2 Digital Blood Pressure Machine -Japan | à§³ 4200 |
| NISSEI-1 Digital BP Machine | à§³ 2800 |
| ALPK2 Analog Blood Pressure Machine with Stethoscope -Made in Japan | à§³ 2500 |
How to measure your blood pressure at home
- A good time to check your blood pressure is first thing in the morning and then again in the evening about 12 hours later.
- Avoid caffeine, exercise and smoking for at least 30 minutes before checking your BP
- Sit comfortably for 5 minutes prior to checking your BP.
- Sit with your back supported, legs uncrossed and feet flat on the floor.
- Stay relaxed and avoid talking during the BP check. Relax your arm.
- Remove any tight clothing on the upper arm, its best to have your arm bare.
- Rest your arm on a table at the level of your heart with your palm upwards.
- Place the cuff appropriately placed around your upper arm, 2cm’s above the bend in your arm. Use the correct cuff size to obtain accurate results. The cuff should fit snugly but not tightly.
- Press the on/off button on the machine
- The cuff will tighten around your arm and then release. Wait for automatic deflation.
- Make note of the reading, which arm and the time and date.
Blood Pressure (BP) Machine Importer & Supplier in Bangladesh
Reviews (0)
Be the first to review “Microlife Digital Blood Pressure Monitor”
Shipping & Delivery
Shipping & Delivery
Fast Nationwide Delivery
We deliver all over Bangladesh with trusted courier partners.
Delivery Time
Inside Dhaka: 1–3 days
Outside Dhaka: 2–5 days
Shipping Charge
Inside Dhaka: 80 BDT
Outside Dhaka: 130 BDT
Cash on Delivery Available
Order processed within 24 hours.
Related products
ACCU CHEK Aviva Blood Glucose Test Strip
Accu Chek Instant S Blood Glucose Meter
৳ 2700.00
Rated 1.00 out of 5
Accu Chek Instant Glucometer
The New Accu-Chek Instant S Blood Glucose meter has a simple one-button operation that gives accurate results in approximately four seconds. Thus, it provides visual reassurance on large display LCD that can be personalized to meet your targets. Accu-Chek Instant S Blood Glucose Meter with 10 Test Strip Free has high standards of accuracy. The easy-edge test strip has a large dosing window. Feel free to Call to Find out About any Product Search Order & Delivery- Office: +88 02-41000286 Hotline: +88 01713-992472Accu Chek Instant Test Strip
৳ 1400.00
Rated 1.00 out of 5
The world's best company ROSH has brought this modern quality meter to Bangladesh for better results. Gives accurate results in just 5 seconds with very little blood.
Aleef Surgical delivers the right product at the right price in Bangladesh, so order and take delivery at your home.
Get regular diabetes tests and stay aware and live a healthy life.
AP Plus|Blood Glucose Monitoring System
Baby Blood Pressure Machine
Rated 4.96 out of 5
Infant BP Machine with Stethoscope Price in Bangladesh
You can Buy Directly from Aleef Surgical Showroom or Order Online/RFQ
Hotline: 01713-992472
Telephone :02-41000286
| infant BP Machine | Price in BD |
| Item | Infant BP Machine |
| BP Machine Brand | ALPK2-Japan |
| Stethoscope | Made in China |
| Best Price | BDT. 3,280 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 hours ago |
| Sales Category | Wholesale/Supplier |
Manual Height & Weight scale Bangladesh
Rated 5.00 out of 5
Quick Check Blood Glucose Monitoring System
Rated 5.00 out of 5
To keep your blood sugar levels stable, you need to be accurate and consistent. We, at Alif Surgical, recommend the Quick Check Glucometer to patients who want to monitor their health in an easy and accurate way. This device takes the guesswork out of daily diabetes management, as it can process data in just five seconds and store up to 200 test results.
Viva Chek strips
৳ 950.00


First Aid Kit and Safety
Reviews
There are no reviews yet.