Manual Height & Weight scale Bangladesh
৳ 10500.00 Original price was: ৳ 10500.00.৳ 9200.00Current price is: ৳ 9200.00.
Chair Back Support Price in Bangladesh
৳ 3175.00 Original price was: ৳ 3175.00.৳ 2900.00Current price is: ৳ 2900.00.
FUTURE Electronic Personal Scale
৳ 2200.00 Original price was: ৳ 2200.00.৳ 1800.00Current price is: ৳ 1800.00.
Digital Weight Machine-Body Weight Machine
| Brand | Future |
| Maximum Capacity | 180 Kg |
| Color | Black , Silver . |
| Size | 280*280mm |
| Operating Temperature | 15-45 |
| Power Input | AAA Battery |
Buy Online or Order Over Phone—Available Delivery all Over Bangladesh
Hotline: 01713-992472 (Office) 02-41000286
Hotline: 01713-992472 (Office) 02-41000286
SKU:
ASL2001183
Categories: Medical Devices, Weight Scale
Description
Electronic Personal Scale Price in Bangladesh
FUTURE Electronic Personal Scale is LCD Display
Overview FUTURE Electronic Personal Scale
Color Glass Scale
High Precision Strain Gauge Sensor System
8MM Tempered glass 280 x 280 MM
Capacity 180 KG
Graduation 100 GM
LCD Display Size: 73 x 28 MM
Auto On
Auto zero & Auto off
Over Load Indication
Low Battery Indication
AAAÂ Battery
Made In China
Products Description
| Maximum Capacity | 180 kg |
| Features | To Be used for Person Weight |
| Color | Black & Silver . |
| Size | 280*280mm |
| Operating Temperature | 15-45 |
| Power Input | AAA Battery |
Buy Digital Weight Scale in Dhaka-Bangladesh
Aleef Surgical Ltd
Plot: C/35, Purobi Supar Market
(1st Floor), Main Road, Mirpur-11
Pallabi, Dhaka-1216,Bangladesh.
www.aleefsurgical.com
Phone: (+88) 02-41000286
Mobile: (+88) 01713-992472
Reviews (0)
Be the first to review “FUTURE Electronic Personal Scale”
Shipping & Delivery
Shipping & Delivery
Fast Nationwide Delivery
We deliver all over Bangladesh with trusted courier partners.
Delivery Time
Inside Dhaka: 1–3 days
Outside Dhaka: 2–5 days
Shipping Charge
Inside Dhaka: 80 BDT
Outside Dhaka: 130 BDT
Cash on Delivery Available
Order processed within 24 hours.
Related products
AeroFamily Nebulizer
Rated 4.00 out of 5
ELITE AEROFAMILY NEBULIZER MACHINE
Aerofamily is a Compressor Nebulizer system for aerosol therapy. Ideal for frequent use. AeroFamily is equipped with fast.
- Brand: ELITE AeroFamily
- Model: AeroFamily
- Countrey of Origin:Â ELITE Medical Co..Ltd, Via Marziale Cerutti 90/F-Loc, San Tamaso-25017 Lonato (BS) - ITALY.Â
- Electricity Supply : 230V/50Hz
- Compressure Max Pressure: 230kPa (2.30 bar)
- Weight: 2.3 kg
AP Plus|Blood Glucose Monitoring System
Baby Blood Pressure Machine
Rated 4.96 out of 5
Infant BP Machine with Stethoscope Price in Bangladesh
You can Buy Directly from Aleef Surgical Showroom or Order Online/RFQ
Hotline: 01713-992472
Telephone :02-41000286
| infant BP Machine | Price in BD |
| Item | Infant BP Machine |
| BP Machine Brand | ALPK2-Japan |
| Stethoscope | Made in China |
| Best Price | BDT. 3,280 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 hours ago |
| Sales Category | Wholesale/Supplier |
Baby Thermometer
Rated 5.00 out of 5
Baby Thermometer-The Best Price in Bangladesh
It is very important to keep a baby thermometer at home to measure children's fever. When our children are sick for a long time and have to measure their fever, it is very difficult to measure the fever of young children with a normal thermometer. Feel free to Call to Find out About any Product Search Order & Delivery- Office: +88 02-41000286 Hotline: +88 01713-992472Blood Lancets
Rated 5.00 out of 5
Contour Glucose Test Strips
Glucoleader Enhance Test Strip
Glucoleader enhance blood glucose test strip
- Quality guarantee period: 2 years for stock and 3 months after unpacking.
- GlucoLeaderTM blood glucose test strips may only be used with biosensors
- GlucoLeader TM Blood Glucose Meter. It is designed for quantitative measurement.
- Capillary whole blood glucose concentration in diabetic patients or by the health care
- For glucose monitoring at home or in a healthcare facility
LEVEN Nebulizer
LEVEN Compressor Nebulizer
In medicine, a nebulizer or nebulizer is a drug delivery device used to administer medication as a mist inhaled into the lungs. Nebulizers are commonly used for the treatment of asthma, cystic fibrosis, COPD, and other respiratory diseases or disorders
Feel free to call to learn about any Product Search, Order, & Delivery.
Office: +88 02-41000286
Hotline: +88 01713-992472



First Aid Kit and Safety
Reviews
There are no reviews yet.