Littmann Stethoscope Classic II
৳ 9500.00
Littmann Stetschope Classic II Price in Bangladesh
| BRAND | Littmann |
| MODEL | 3m-Littmann-Classic-II |
| MANUFACTURER | Littman Stethoscopes |
| METAL FINISH | Smoke |
| HEADSET | Standard Diameter Aerospace Alloy |
| DIAPHRAGM | Tunable 1.75″/4.4cm |
| CHEST PIECE | Machined Stainless Steel, Two-sided |
| PRICE | Tk. 9500 |
| PRODUCT ID | 8840 |
| USER GROUPS | GPs, Medical Students, Nurses |
| SHORT DESCRIPTION | Littmann Classic IIÂ Stethoscope, Laser Engraving |
| Order online or over phone: 01713-992472 (Office) 02-41000286 |
Out of stock
Littmann Stethoscope Classic II Best Price in Bangladesh (BD)
Littmann Stethoscope Classic II
The 3M ™ Littmann® Classic II S.E. The stethoscope is a reliable, rigorous clinical tool for physical evaluation and monitoring of your patients. It is the choice of millions of caregivers who are dedicated to achieving the best patient outcomes. If you are a doctor or medical student then this stethoscope is for you.
Product Description of Littmann StethoscopeÂ
| BRAND | Littmann |
| MODEL | 3m-Littmann-Classic-II |
| MANUFACTURER | 3m USA |
| METAL FINISH | Smoke |
| HEADSET | Standard Diameter Aerospace Alloy |
| DIAPHRAGM | Tunable 1.75″/4.4cm |
| CHEST PIECE | Machined Stainless Steel, Two-sided |
| PRICE | Tk. 9500 |
| PRODUCT ID | 8840 |
| USER GROUPS | GPs, Medical Students, Nurses |
| SHORT DESCRIPTION | Â Classic IIÂ Stethoscope, Laser Engraving |
Benefit of  Classic II Stethoscope
- Versatile chestpiece design provides high acoustic sensitivity with both a tunable diaphragm and open bell.
- Tunable diaphragm: Hear high or low frequency sounds by slightly adjusting pressure on the chestpiece.
- Non-chill rim and diaphragm provide patient comfort.
- Soft-sealing eartips provide an excellent acoustic seal and comfortable fit.
- Headset is easily adjusted for individual fit and comfort.
- Angled eartubes align with ear canals.
- High acoustic sensitivity.
- Compact and durable design.
- Patented 3MÂ Snap Tight Soft-Sealing Eartips.
LITTMANN STETHOSCOPE Best Price in Bangladesh
| Littmann Classic II Stethoscope |
BRAND Littmann MODEL 3m-Littmann-Classic-II MANUFACTURER 3m USA METAL FINISH Smoke HEADSET Standard Diameter Aerospace Alloy DIAPHRAGM Tunable 1.75″/4.4cm CHEST PIECE Machined Stainless Steel, Two-sided PRICE Tk. 6800 PRODUCT ID 8840 USER GROUPS GPs, Medical Students, Nurses SHORT DESCRIPTION  Classic II Stethoscope, Laser Engraving Aleef Surgical Provide All Kinds of Medical & Surgical Instrument Best Price in Bangladesh Distributor, importer & Supplier in Bangladesh (BD) |
|---|---|
| Brand |
Littmann® Classic II |
| color |
Black ,Green |
You may also like…
3M Littmann Stethoscope Classic III
| Order online or over the phone: 01713-992472 (Office) 02-41000286 |
ALPK2 Blood Pressure Machine with Stethoscope | Japan
BMI Classic Stethoscope Black Edition
BMI Classic Stethoscope Black Edition
Stainless steel adult type with "BMI" binaural tubing assembly and colour coordinated plastic retaining and non chill rings. Features a durable chestpiece, binaurals and elegantly moulded PVC tubing. Call for details and to get an emergency delivery Phone: 02-41000286 Mobile: 01713-992472Littmann Classic 3 Stethoscope Black Edition
Related products
AeroFamily Nebulizer
- Brand: ELITE AeroFamily
- Model: AeroFamily
- Countrey of Origin:Â ELITE Medical Co..Ltd, Via Marziale Cerutti 90/F-Loc, San Tamaso-25017 Lonato (BS) - ITALY.Â
- Electricity Supply : 230V/50Hz
- Compressure Max Pressure: 230kPa (2.30 bar)
- Weight: 2.3 kg
AP Plus|Blood Glucose Monitoring System
Baby Fingertip Pulse Oximeter at The Best Price
BIONIME Test Strip GS-100
CAMRY Digital Weight Machine
Glucoleader Enhance Test Strip
- Quality guarantee period: 2 years for stock and 3 months after unpacking.
- GlucoLeaderTM blood glucose test strips may only be used with biosensors
- GlucoLeader TM Blood Glucose Meter. It is designed for quantitative measurement.
- Capillary whole blood glucose concentration in diabetic patients or by the health care
- For glucose monitoring at home or in a healthcare facility


First Aid Kit and Safety
Reviews
There are no reviews yet.