Convatec Stomahesive Paste
৳ 1200.00 Original price was: ৳ 1200.00.৳ 1050.00Current price is: ৳ 1050.00.
Convatec Stomahesive Skin Barrier Paste
| Brand | Convatec |
| Packaging Size | 57.6 g |
| Type Of Skin Ointment | Hydrocolliad |
| Packing Size | 57.6 g |
| Product Type | Stomehsive paste /Cream |
| Dosage Form | Skin |
You can Buy Directly from Aleef Surgical Showroom or Order Online
Hotline: 01713-992472 (Office) :02-41000286
Convatec Stomahesive Paste in Bangladesh
| Skin Barrier | Price in BD |
| Product Name | Skin Barrier Cream |
| Price | Tk. 1050 |
| Product SKU | ASL2001511 |
| Updated | 1 Day Ago |
| Status | In Stock |
Description |
Stomahesive Paste by ConvaTec is a protective, hydrocolloid skin barrier paste that can be easily used as a filler for uneven skin surfaces. This stomahesive paste is for ostomy skin care, designed to help increase ostomy system wear time while protecting the skin from irritation, redness, and inflammation.
ConvaTec Stomahesive Skin Barrier Paste is designed with non-sensitizing ingredients to create an irritation-free skin barrier paste that can be used by a broad range of people. By providing an optimum seal that is both sturdy and comfortable, the stomahesive paste is an excellent option for anyone looking for a non-irritating, simple to use protective paste.
Product Details of Stomahesive Skin Barrier |
| Brand | Convatec |
| Packaging Size | 57.6 g – 2 oz |
| Type Of Skin Ointment | Hydrocolliad |
| Packing Size | 57.6 g |
| Product Type | Stomehsive paste / Cream |
| Dosage Form | Skin |
| Packaging Type | Tube |
| Time Used | Day, Night |
| Review | ***** |
| Product Code | 183910 |
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
Highlights |
Hyrocolloid-based protective skin barrier. Use as a filler in uneven skin surfaces to help increase ostomy system wear-time and protect skin
- Easy to Apply
- Absorbs Moisture to Effectively Protect Skin
- Provides a Hydrocolloid-Based Protective Skin Barrier
- Fills in Uneven Skin Surfaces
- Shown to Increase Ostomy Wear-Time
| Manufacturer |
ConvaTec |
|---|---|
| Product Code |
183910 |
You may also like…
Colostomy Set 45 MM
Stomahesive Wafer Set
Convatec Stomahesive Wafer is The SUR-FIT Plus ostomy system is a comprehensive product line with our latest skin barrier technologies. The plastic coupling ring allows the pouch and skin barrier to snap together for audible security. Stomahesive skin barriers are ideal for people whose stoma output is semi-formed to formed. This reliable skin barrier provides a unique formula that enables the skin barrier to adhere to both dry and moist skin. It is gentle on the skin yet holds firmly. You can Buy Directly from Aleef Surgical Showroom or Order Online Hotline: 01713-992472 (Office) :02-41000286Colostomy-Ostomy Belt Affordable Price in Bangladesh
ConvaTec ileostomy Set 45 MM
ileostomy Set
ConvaTec SUR-FIT Plus Natura® Wafer & Bag for ileostomy Stoma Care Cut to Fit. Urostomy Bag Drainable Pouches with Measure Card. The SUR-FIT Natura® Two-Piece Ostomy System is ConvaTec’s most extensive two-piece product line. Cash on Delivery Available You can Buy Directly from Aleef Surgical Showroom or Order Online Hotline: 01713-992472 (Office) :02-41000286DuoDERM®Dressing Pad 6 X 6 Inches
Related products
Accu Chek Active Glucometer
Accu Chek Active Best Price in BD
As a result, the Accu chek active glucometer packs many powerful features. See test result averages up to 90 days, Set pre-and post-meal reminders to test, and more good for health. Accu Chek Active Strips 100 Pcs BoxAccu-Chek Performa 100 Test Strips
ACCU-CHEK Performa Blood Glucose Test Strips
The Accu-Chek Performa Strips Glucometer kit includes Accu-Chek Performa, 100 test strips, an English manual with an expiry date, and a very comfortable case. Pack Size: (50x2) 100 Pcs Per Box Feel free to Call to Find out About any Product Search Order & Delivery- Office: +88 02-41000286 Hotline: +88 01713-992472Contour Glucose Test Strips
Digital Hearing Aid
DIGITAL HEARING BANGLADESH
Digital Hearing Aid-RIONET
Digital Hearing Aid-RIONET is small enough to fit any ear hidden behind your ear. You can force the sound from the outside to reach the inside of the ear and you can hear everything. Able to control sound volume. Buy Online or Order Over Phone—Available Delivery all Over Bangladesh Hotline: 01713-992472 (Office) 02-41000286 Rechargeable Hearing Aid Sony Hearing Aid Mini Hearing AidGlucoleader Enhance Test Strip
- Quality guarantee period: 2 years for stock and 3 months after unpacking.
- GlucoLeaderTM blood glucose test strips may only be used with biosensors
- GlucoLeader TM Blood Glucose Meter. It is designed for quantitative measurement.
- Capillary whole blood glucose concentration in diabetic patients or by the health care
- For glucose monitoring at home or in a healthcare facility
Hot Water Bag
Hot Water Bag With Cover
Brand: IML- IML Hot Water Bag
- Soft cover outside the hot water bag
- Leak Proof
- Durable
- Capacity – 2 Litre
- Available in multiple colors (Color may vary)
- Holds the heat longer than traditional rubber bottle
- Can be used hot or Cold
Buy Online or Order Over Phone: 01713-992472 (Office) 02-41000286
NovoPen 4 – INSULIN PEN INJECTOR
NovoPen 4 from Novo Nordisk - Insulin Pen
NovoPen® 4 is simple to use with a robust design. It encompasses audible end of dose click, reassuring dose delivery for an accurate insulin delivery. Buy Online or Order Over Phone—Available Delivery all Over Bangladesh Hotline: 01713-992472 (Office) 02-41000286ডিজিটাল হিয়ারিং এইড মেশিন
বাংলাদেশে হিয়ারিং এইড মেশিনের দাম:
| Hearing Aids | Price in BD |
| AXON 168 | BDT. 1850 |
| AXON K88 | BDT. 2350 |
| Voice Amplifier Mini | BDT. 7,000 |
| Sony 158 | BDT. 14,500 |
| Sony 115 | BDT. 12500 |
| BTI | BDT. 3800 |
| Rionet | BDT. 5500 |
| Rionet Rechargeable | BDT. 6200 |
| Wilton | BDT. 4000 |
| Semense | BDT. 22,000 |



First Aid Kit and Safety
Reviews
There are no reviews yet.