Back to products
Yuwell Electric Suction Machine 7A-23D
৳ 22000.00 Original price was: ৳ 22000.00.৳ 19400.00Current price is: ৳ 19400.00.
Automatic Electric Suction Machine 7A-23B Yuwell, Electric Suction Apparatus
৳ 27500.00 Original price was: ৳ 27500.00.৳ 24600.00Current price is: ৳ 24600.00.
The 7A-23B is a small, electronic, emergency, home or clinical suction machine. It features an all-new design, a solid yet lightweight plastic shell, and an oil-free, maintenance-free suction pump with a capacity of 18 LPM and a power cord detachable. This also comes with a 1000 mL polycarbonate container with advanced protection against leakage, a tubing package and additional bacterial filters.
Call for any Assistance & to get Emergency Delivery:
Hotline: 01713-992472
SKU:
ASL2001114
Category: Medical Devices
Description
| Product Name | Suction Machine |
| Brand | Yuwell |
| Operation Mode | Automatic |
| Model Name/Number | 7A-23B |
| Voltage | AC220V+/-22 V |
| Number Of Wheels | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Glass Jar Capacity | 2 x 2.5 ltr |
| Number Of Glass Jars | 2 |
| Max Negative Pressure Value | Greater than or equal 0.09 Mpa |
| Reservoir Capacity | 2500 ml |
| Noise Level | Less than or equal 65 dB (A) |
- Oil-free lubrication pump to prevent polluting the air with the oil mist.
- No positive pressure to create while working, to ensure safe and efficient service.
- High negative pressure, high circulation.
- Total continuous work time is 30 minutes, rate of continuity: 50 percent
Reviews (0)
Be the first to review “Automatic Electric Suction Machine 7A-23B Yuwell, Electric Suction Apparatus”
Shipping & Delivery
Shipping & Delivery
Fast Nationwide Delivery
We deliver all over Bangladesh with trusted courier partners.
Delivery Time
Inside Dhaka: 1–3 days
Outside Dhaka: 2–5 days
Shipping Charge
Inside Dhaka: 80 BDT
Outside Dhaka: 130 BDT
Cash on Delivery Available
Order processed within 24 hours.
Related products
ALPK2 Blood Pressure Machine with Stethoscope | Japan
Rated 5.00 out of 5
AXON K-80 Hearing Aid Machine
Rated 5.00 out of 5
AXON K-80 Digital Hearing Aid
AXON K-80 Mini Hearing Amplifier in Ear, Sound Amplifier Ear Hearing Aid, Volume Adjustable Clear Hearing| Brand | AXON K-80 |
| Type | Hearing Aid |
| Use For | Unisex |
Baby Fingertip Pulse Oximeter at The Best Price
Rated 5.00 out of 5
Baby Thermometer
Rated 5.00 out of 5
Baby Thermometer-The Best Price in Bangladesh
It is very important to keep a baby thermometer at home to measure children's fever. When our children are sick for a long time and have to measure their fever, it is very difficult to measure the fever of young children with a normal thermometer. Feel free to Call to Find out About any Product Search Order & Delivery- Office: +88 02-41000286 Hotline: +88 01713-992472Digital Hearing Aid
Rated 5.00 out of 5
DIGITAL HEARING BANGLADESH
Digital Hearing Aid-RIONET
Digital Hearing Aid-RIONET is small enough to fit any ear hidden behind your ear. You can force the sound from the outside to reach the inside of the ear and you can hear everything. Able to control sound volume. Buy Online or Order Over Phone—Available Delivery all Over Bangladesh Hotline: 01713-992472 (Office) 02-41000286 Rechargeable Hearing Aid Sony Hearing Aid Mini Hearing AidFUTURE Electronic Personal Scale
Manual Height & Weight scale Bangladesh
Rated 5.00 out of 5


First Aid Kit and Safety
Reviews
There are no reviews yet.