Automatic Electric Suction Machine 7A-23B Yuwell, Electric Suction Apparatus
৳ 27500.00 Original price was: ৳ 27500.00.৳ 24600.00Current price is: ৳ 24600.00.
Widal Kit (TO/TH/BH/AH/) 5ml Set, Atlas Serology Product
৳ 2200.00 Original price was: ৳ 2200.00.৳ 1900.00Current price is: ৳ 1900.00.
Yuwell Electric Suction Machine 7A-23D
৳ 22000.00 Original price was: ৳ 22000.00.৳ 19400.00Current price is: ৳ 19400.00.
| Power voltage | AC220V+_22V,50Hz+_1Hz |
| operation Noise | ≤ 65 dB (A) |
| Pumping frequency | ≥20L/min |
| Max Negative Pressure | >90kpa |
| Input Power | ≤180VA |
| Receiver capacity | 2500ml/pc, 2 piece |
Call for any Assistance & to get Emergency Delivery:
Hotline: 01713-992472
SKU:
ASL2001113
Category: Medical Devices
Description
– Electric Suction Apparatus is a tool that is used to suck the fluid that is not needed in the human body.
– Suction Pump is included into the medical device with the Equipment category whose function is vacuum body fluids, such as saliva, mucus, and blood, which is lightweight and easy to carry but forceful and powerful, large capacity with a capacity of up to 2 liters (2 bottles of glass).
Specification:
- Oil-free piston pump
- Clean-free oil and smoke pollution
- Convenient-no need to add oil for daily maintenance
- Safe-no plus pressure during use
- No backward pressure when the machine stops so that the fluid does not flow backward
- Complete plastic panels, hand switch and foot switch for easy operation. Choose adversely
- pressure without pressure adjustment rate and overflow protection mechanism, secure and reliable.
Parameters:
- Max negative pressure: ≥0.09MPa
- Noise: ≤ 65 dB (A)
- Power: ≤180VA
- Pumping rate: ≥20L/min
- Reservoir capacity: 2500mL/pc, 2pieces
Reviews (0)
Be the first to review “Yuwell Electric Suction Machine 7A-23D”
Shipping & Delivery
Shipping & Delivery
Fast Nationwide Delivery
We deliver all over Bangladesh with trusted courier partners.
Delivery Time
Inside Dhaka: 1–3 days
Outside Dhaka: 2–5 days
Shipping Charge
Inside Dhaka: 80 BDT
Outside Dhaka: 130 BDT
Cash on Delivery Available
Order processed within 24 hours.
Related products
ACCU CHEK Aviva Blood Glucose Test Strip
Accu Chek Instant S Blood Glucose Meter
৳ 2700.00
Accu Chek Instant Glucometer
The New Accu-Chek Instant S Blood Glucose meter has a simple one-button operation that gives accurate results in approximately four seconds. Thus, it provides visual reassurance on large display LCD that can be personalized to meet your targets. Accu-Chek Instant S Blood Glucose Meter with 10 Test Strip Free has high standards of accuracy. The easy-edge test strip has a large dosing window. Feel free to Call to Find out About any Product Search Order & Delivery- Office: +88 02-41000286 Hotline: +88 01713-992472ALPK2 Blood Pressure Machine with Stethoscope | Japan
Rated 5.00 out of 5
Baby Blood Pressure Machine
Rated 4.96 out of 5
Infant BP Machine with Stethoscope Price in Bangladesh
You can Buy Directly from Aleef Surgical Showroom or Order Online/RFQ
Hotline: 01713-992472
Telephone :02-41000286
| infant BP Machine | Price in BD |
| Item | Infant BP Machine |
| BP Machine Brand | ALPK2-Japan |
| Stethoscope | Made in China |
| Best Price | BDT. 3,280 |
| Status | In Stock |
| Updated | 3 hours ago |
| Sales Category | Wholesale/Supplier |
BIONIME Test Strip GS-100
Blood Lancets
Rated 5.00 out of 5
Contour Glucose Test Strips
LEVEN Nebulizer
LEVEN Compressor Nebulizer
In medicine, a nebulizer or nebulizer is a drug delivery device used to administer medication as a mist inhaled into the lungs. Nebulizers are commonly used for the treatment of asthma, cystic fibrosis, COPD, and other respiratory diseases or disorders
Feel free to call to learn about any Product Search, Order, & Delivery.
Office: +88 02-41000286
Hotline: +88 01713-992472



First Aid Kit and Safety
Reviews
There are no reviews yet.