Oxygen Concentrator
৳ 75000.00 Original price was: ৳ 75000.00.৳ 52000.00Current price is: ৳ 52000.00.
The Best Oxygen Concentrator Supplier in Bangladesh
● Concentration 93%±3% Anion Function, Anion is the Vitamin of the Air
● With Nebulization
● Rating Power 250VA Rating Current 1.15A
● Remote control 150m without block by wall
● Noise less than 51dB
| Order online/Over Phone: 01713992472 (Office) 02-41000286 |
| Home delivery is given anywhere in Bangladesh |
Oxygen Concentrator
Oxygen Concentrator best supplier in Bangladesh
● 1-5 Liters Flow Optional, Accurate 0.1L/min
● Concentration 93%±3% Anion Function, Anion is the Vitamin of the Air
● With Nebulization
● Rating Power 250VA Rating Current 1.15A
● Remote control 150m without block by wall
● Noise less than 51dB
Product Description of Oxygen Concentrators
| Item | O2 Concentrator |
| Brand | None |
| Model Name/Number | 7F |
| Power supply | AC 220+/-22V,50+/-1Hz |
| Input power | 500VA |
| Oxygen flow | 0,5-8l/min |
| Output pressure | 40-70kPa |
| Oxygen concentration | 87%-95,5% |
| Operation noise | ≤55dB (A) |
| Dimension | 445×372×680mm |
| Weight | 14 kg |
| Flow rate | Max.: 5 L min |
| Min.: 0.5 l/min (0.132 us gal/min) | |
| Sound Level | ≤ 60dB(A) |
| Oxygen Concentration | 95.5%~87% |
- cumulative time function
- Exceed press safety valve helping safe ensure
- Install power cut warning function.
- high pressure and low-pressure alarming function
- shunt design, two users are provided with oxygen at the same time.
- provides atomization function, maximum nebulizing rate≥0.2mL/min
- (7F-8 with cord controller) concentrator and oxygen intake device can be separated, to realize the remote control and use
- continuous operation
Oxygen Concentrator Details
- 5L O2 Concentrator for medical use
- Power : 350W
- Average sound pressure level : ≤50dB(A)
- Oxygen pressure : 30-60kpa
- Oxygen flow : 5L/ min±10%
- O2 concentration : ≥90%.
- Patent protection: 8 EU-certified patented technologies, authoritative and reliable
| O2 Concentrator |
O2 Concentrator Brand None Model Name/Number 7F Power supply AC 220+/-22V,50+/-1Hz Input power 500VA Oxygen flow 0,5-8l/min Output pressure 40-70kPa Oxygen concentration 87%-95,5% Operation noise ≤55dB (A) Dimension 445×372×680mm Weight 14 kg Flow rate Max.: 5 L min Min.: 0.5 l/min (0.132 us gal/min) Sound Level ≤ 60dB(A) Oxygen Concentration 95.5%~87% |
|---|



First Aid Kit and Safety
Reviews
There are no reviews yet.